Beate

Charakterystyka:
Beate jest zwartą, kompaktową odmianą lawendy wąskolistnej. Dorasta do około 40 – 50 cm, długość łodyg kwiatowych wynosi od 30-40 cm. Staje w jednym rzędzie z odmianami Hidcote, Blue Scent i Siesta jeśli chodzi o barwę kwiatów, które są bardzo ciemne. Silnie kwitnie. Na tle innych odmian lawendy wąskolistnej jej liście wyróżniają się kolorem intensywnie ciemnozielonym. W okresie kwitnienia wabi pszczoły i motyle.

Uprawa:
Lubi dobrze przepuszczalną glebę oraz stanowiska słoneczne, choć urośnie również w półcieniu. Ładnie zachowuje pokrój, dzięki temu wystarczy przycinać ją tylko raz – tuż po przekwitnięciu. Roślina odporna na suszę i mrozy. Lubi zasadowy odczyn gleby. Wymaga umiarkowanego podlewania jedynie w pierwszych dwóch miesiącach po posadzeniu i w czasie fal upałów.

Zastosowanie:
Wytwarzane przez lawendę wąskolistną Beate kwiaty są pełne i zachowują swoją ciemną barwę po wysuszeniu. Dzięki temu idealnie nadają się do tworzenia bukietów oraz suchych kompozycji. Nie tracą aromatu po wyschnięciu. Beate doskonale nadaje się na skalniaki i rabaty. Pięknie prezentuje się również w donicach i nasadzeniach grupowych. Idealna do tworzenia szpalerów, obwódek oraz nasadzeń plantacyjnych ze względu na dość dużą wydajność kwiatów o intensywnym kolorze.