Sadzonki

Mamy do zaoferowania sadzonki w doniczkach 9X9 cm, mają one ok. 10 cm wysokości.

Jedną z odmian jest licencjonowana lawenda Platinum Nico.

To niezwykła, przepiękna lawenda. Ta srebrzystolistna odmiana świetnie nadaje się do sadzenia zarówno w ogródkach ziołowych, ogrodach skalnych jak i donicach. Dorasta do około 0,5 m wysokości i szerokości. Dobrze się krzewi, jest gęsta. Fioletowe kwiaty pojawiają się w lipcu, są zebrane w kłosowate kwiatostany. Krzewinki kwitną obficie przez całe lato, wydzielają przyjemny zapach i wabią liczne owady.
Oprócz wyjątkowych walorów estetycznych, Platinum Nico wyróżnia się bardzo wysoką mrozoodpornością i niebywałą tolerancją na choroby grzybowe oraz niekorzystne warunki uprawy. Nico niezmiennie zachowuje doskonały wygląd.

Lawenda wąskolistna Hidcote

Niezwykle malownicza roślina o intensywnym kolorze i wyjątkowo mocnym, przyjemnym zapachu.

Jest zimozielonym półkrzewem osiągającym około 40 cm wysokości i 60 cm szerokości. Charakteryzuje się najciemniejszymi, fioletowymi kwiatami spośród wszystkich lawend. Jest odmianą bardzo zwartą, dzięki czemu znakomicie nadaje się na obwódki. Hidcote jest jednym z najpopularniejszych gatunków lawend ze srebrno-szarymi liśćmi, mającą ciemne, purpurowo niebieskie kwiaty od maja do października. Chociaż jest powszechnie znana jako lawenda angielska, gatunek pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Rośnie na suchych, słonecznych wzgórzach. W związku z tym w ogrodach preferuje stanowiska suche w  słońcu. Oprócz okazjonalnego podlewania w okresach suszy zniesie trudne warunki i wymaga jednego cięcia w ciągu roku.

  • Aby zachować zwarty i krzaczasty pokrój, charakterystyczny dla lawend należy je regularnie przycinać, minimum dwukrotnie w ciągu roku wiosną i jesienią. Pamiętajmy o tym, żeby boczne pędy skrócić nieco mocniej, natomiast środkowe zostawić trochę dłuższe zachowując kulisty kształt.
  • Lawendy najlepiej czują się w suchych, dobrze przepuszczalnych glebach o wysokim pH 6,5-7,5. Warto również wybierać dla nich miejsca dobrze nasłonecznione. Choć nie są to rośliny wymagające ogromnego zaangażowania, warto wspomóc je nawozem o dużej zawartości potasu

Odmiany lawendy wąskolistnej dostępne w tym sezonie:

– Beate
– Bee Zee Power Blue
– Bee Zee Dark Blue
– Bee Zee Light Blue
– Blue Scent
– Hidcote
– Siesta
– Munstead

Odmiany lawendy pośredniej dostępne w tym sezonie:
– Grosso
– Platinum Nico

 

Warto wiedzieć:

  • Lawendę najlepiej sadzić od późnej wiosny do wczesnej jesieni, unikając okresów upalnych.
  • Aby zachować zwarty i krzaczasty pokrój, charakterystyczny dla lawend należy je regularnie przycinać, minimum dwukrotnie w ciągu roku wiosną i jesienią. Pamiętajmy o tym, żeby boczne pędy skrócić nieco mocniej, natomiast środkowe zostawić trochę dłuższe zachowując kulisty kształt.
  • Lawendy najlepiej czują się w suchych, dobrze przepuszczalnych glebach o wysokim pH 6,5-7,5. Warto również wybierać dla nich miejsca dobrze nasłonecznione. Choć nie są to rośliny wymagające ogromnego zaangażowania, warto wspomóc je nawozem o dużej zawartości potasu.